Blog

Oympos Proma Mürekkepleri

Tıkanmış nozuller baskıda hataların ortaya çıkmasına ve basılı ürünlerin çöp olmasına neden olur. Bu yüzden mürekkep maliyetleri hesaplanırken çok dikkat edilmelidir.
Mürekkep maliyeti litre başına hesap edilmelidir. Her bir baskı için kullanılan mürekkep miktarı hesaplanmalıdır. Tüm bu rakamlar metrekare başına ortalama maliyetlerin hesaplanmasına yardımcı olur.

Piyasada UV kurutmalı mürekkeplerin, solvent bazlı mürekkeplere göre daha pahalı olduğu yönünde yanlış bir inanç var. Hacim bazında ele alındığında UV kurutmalı mükeppler daha pahalı gibi görünse de, litre başına hesaplandığında çok daha maliyetli bir çözüm elde edilir. Bu da aslında solvent bazlı mürekkeplerin, görece daha az pigment içeren solvent içeriğinden kaynaklanır. Uçucu yapıdaki solvent, kurutma esnasında buharlaşır ve böylece materyal üzerinde pigmentleri bırakır. UV kurutmalı mürekkepler ise buharlaşmaz. Onun yerine, yoğun UV ışığına maruz kaldıkları esnada kurutma yaparlar. Sonuç olarak da, metrekare başına daha az mürekkep kullanılmasını sağlarlar.

Baskı kafalarındaki nozüllerin rutin temizliği sırasında mürekkep israf edilerek, aslında gözle görülmeyen bir harcamaya neden olur. Nozüllerdeki herhangi bir tıkanmayı temizlemek için uygulanan temizleme süreci mürekkebin belli miktarda tüketilmesine yol açar. Bazı baskı makineleri tüm renklerdeki mürekkepleri temizler, üstelik bunu hangisinin temizliğe ihtiyacı olup olmadığını önemsemeden otomatik olarak yapar. Bu durumda herhangi bir operatör müdahalesi olmaz. Bu da gereksiz yere mürekkep kaybına ve ekstra maliyetlerin oluşmasına yol açar. Bu konuda yapılması gereken nokta, baskı makinesinin hangi renkteki mürekkepleri ne zaman temizleyeceğini operatöre sormasıdır.

Aynı hizadaki beyaz mürekkep ihtiyacı ise genelde özel uygulamalarda doğar. Zaten çoğu materyal ilk alındığında beyazdır, dolayısıyla beyaz mürekkepe ihtiyaç duyulmaz. Ancak tekstil, ambalaj ve mimari uygulamaların yanı sıra, pencere grafikleri, arka aydınlatmalı tabelalar ve aynalı banner’lar gibi özel uygulamalarda böylesi bir ihtiyaç ortaya çıkar. Bu durumda arka aydınlatmalı uygulamalar için bir diğer seçenek beyaz yapışkanlı vinil difüzörü elle uygulamaktır. Bu da maliyetleri önemli ölçüde düşürecektir.

Bir cevap yazın