Blog

Uv Baskı Kafası Teknolojileri

Geçmişteki inkjet baskı kafası üreticileri, cyan, açık cyan, magenta, açık magenta, sarı ve siyah renklerden oluşan altı renk teknolojisini geliştirdi.
Aynı zamanda “super-CMYK” olarak bilinen bu mürekkep seti baskı üzerindeki vurgulamaları ve daha ağır renklerde açık tonların yerine geçebiliyordu.
Bu teknik, büyük damla boyutunun taneli görünümünü daha homojenleştirmek için geliştirilmişti.
Açık renklerin ilave edilmesi ise daha yumuşak ve daha az tanecik görünümlü koyu ve yarım tonların ve gradyanların elde edilmesine yardımcı oldu.
Zamanında oldukça maliyetli ve karmaşık bir teknoloji olan bu sistem, zamanla inkjet baskı makineleri için neredeyse bir standart halini aldı.

Daha sonra gelişen piezoelektrik inkjet teknolojisindeki gelişmeler üreticilerin greyscale baskı kafalarını kullanmalarına olanak sağladı.
Bu sayede mürekkep damlacıklarının istenilen boyutta püskürtülebilmesi kolaylaşmış oldu.
Önceki super-CMYK modelini izlemekten vazgeçen üreticilerin sunduğu bu teknoloji sayesinde, yeni baskı kafaları küçük damlacık boyutu ile yumuşak gradyanlar elde edilmesini kolaylaştırdı.
Damlacık boyutunun değiştirilebilmesi ile daha keskin görseller için ve ana hatların belirlenebilmesi için damlacık boyutu büyütülebildi.
Bu sayede her iki model de tek bir baskıda beraber kullanılabilir hale geldi.
Damlacık boyutunun değiştirilebilmesi de basılı görsellerin fotoğraf baskısına yakın bir kaliteye ulaşmalarını sağladı.

Bir cevap yazın