Blog

Olympos Dx7 Uv Kurutma Teknolojileri

UV kurutmalı mürekkepler, yoğun UV ışığı altında sıvı durumdan katı hale geçer. Yani, mürekkepte bulunan kimyasal foto-reaktörler ışığa karşı tepkime gösterir, mürekkebin polimerleşmesini sağlar. Tüm bunlar ise bir saniyeden kısa sürer. Çoğu baskı makinesi UV ışık kaynağı olarak cıva buharlı ampül kullanır. Bu da daha geniş bir ışık spektrumu sağlayarak enerjinin yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlar. Mürekkepler bu enerji piklerine reaksiyon gösterecek şekilde formüle edilmiştir.

Bazı flatbed baskı makinelerinde kullanılan bir diğer yeni ve gelecek vaat eden teknoloji ise UV-LED ışıkların kullanılmasıdır. Bu teknoloji ışığın daha az ısı çıkararak elde edilmesini sağlayan bir yan üründür. Böylece kurutma mürekkepleri ısıya hassas materyaller üzerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

UV-LED teknolojisi cıvalı lambalara kıyasla daha dar bir spektrum ve daha az enerji pik alanı sağlar. Bu yüzden bu mürekkeplerin etkili olabilmesi için çok daha özenli bir şekilde formüle edilmesi gerekir. Bu da bu tür mürekkep setlerinin daha az renk gamına sahip olmaları sonucunu doğurur. Aynı zamanda daha az güç ve daha spesifik dalga boyutuna sahip UV LED sistemler, baskı alanında eksiksiz bir mürekkep kurutma işlemi sunamaz. Dolayısıyla bazı üreticiler makinelerine ilave kurutma sistemlerini entegre eder.

Cıvalı lambalar ise daha iyi yapılandırılmıştır ve daha düşük parça maliyetleri getirir. Ancak daha fazla ısıya sebebiyet vermeleri nedeniyle metrekare başına daha fazla enerji tüketirler. Optimal yoğunluğa ulaşana kadar, ısınma için 30 ila 60 saniye arasında bir süreye ihtiyaç duyarlar. Kullanım durumuna göre ışığın mekanik olarak açılıp kapanması gerekir. Dahası, lambalar ucuz olmasına rağmen, 500 ila 1000 saat kullanım sonrasında değişmeleri gerekir. Bu da sürekli yinelenen ekstra maliyetleri beraberinde getirir.

UV-LED lambalar elbette daha pahalı görünebilir, ancak enerji tüketimi oldukça düşüktür. Herhangi bir ısınma süresine ihtiyaç duymazlar ve saniyenin yüzde biri sürede açılıp kapanabilir, herhangi bir mekanik kapatıcıya ihtiyaç duymazlar. Ayrıca, binlerce saat kullanım ömrüne sahiptir.